5 R-STRATEGIER FOR SKYMIGRASJON
Mange eldre IT-systemer er for lønnsomme til å fases ut. I stedet kan skymigrasjon være aktuelt og kanskje føre frem til en hybrid løsning. Virksomheter har 5 R-strategier å velge i.
I andre utgave av e-boka Enterprise Cloud Strategy, sammenligner Microsoft prosessen med en reise der vi må ha destinasjon, reiserute og ankomsttidspunkt klart for oss.
Det samme gjelder migrasjonsreiser til skyen.
– Du bør gripe mulighetene for modernisering. Faktisk har du nådd en viktig milepæl i det øyeblikket du begynner å planlegge for skyen. Da er også tiden moden for å vurdere modernisering av IT-økosystemet som helhet, sier Geir Morten Allum, Senior Cloud Architect i Basefarm.
I 2011 skisserte Gartner 5 ulike R-strategier for migrasjon av applikasjoner til skyen: Rehost, Refactor, Revise, Rebuild and Replace. Siden den gang har følgende R-begreper blitt stående: Retire, Replace, Retain/wrap/expand, Rehost and Re-envision.
– Ved gjennomføring av en slik strategi, vil en samtidig implementering av DevOps-kultur kunne styrke produktiviteten, sier Allum.
Dersom en eldre applikasjon gir dårlig lønnsomhet, kan tiden være moden for pensjonering. Kanskje kan enkelte eldre applikasjoner fortsatt være lønnsomme, men ofte foreligger det fiks ferdige alternativer med lavere eierskapskostnader.
Retain, wrap and expand er en strategi som brukes for eldre applikasjoner som fortsatt er lønnsomme og har akseptable eierskapskostnader. Da kan applikasjonen mer eller mindre få være som den er, men bli tilført tilleggsfunksjonalitet – wrap – i skyen. Deler av eksisterende eller ny funksjonalitet kan bli tilgjengelig i skyen gjennom API-er eller ved utvidelse med tredjepartsverktøy. Slik oppstår en hybrid skyløsning.
Dersom den eldre applikasjonen fortsatt er lønnsom, men kostbar i drift, kan den være kandidat for plattformbytte – rehosting. Dette innebærer å beholde den samme grunnleggende funksjonaliteten, men flytte applikasjonen til skyen i et enklere og rimeligere driftsmiljø. Dermed kan du også fase ut gammel maskinvare. Du er heldig dersom applikasjonen allerede kjører på en virtuell maskin fordi relokalisering i slike tilfeller kan være relativt enkelt.
Dersom en eldre applikasjon gir god lønnsomhet, men er vanskelig å flytte til skyen, kan det beste være å bygge den om for skyen med moderne teknologi, arkitektur og gjøremåter. Ombyggingsprosessen gir rom for å utvide kjernefunksjonene og gjøre applikasjonen mer tjenesteorientert.
– Hvor bør din skyreise starte? Sett sammen et skystrategi-team hvor alle interessenter er representert, sier Allum. Han legger til at dersom applikasjonen er stor, kan det være aktuelt å splitte opp teamet i ulike undergrupper.
– Legg tidlig vekt på hvordan det ferdige skymiljøet skal fungere. Kan en forhåndsdefinert SaaS-modell erstatte den eldre applikasjonen? Bør dere flytte fra maskinvare til en IaaS-løsning eller gå helt til PaaS og overlate infrastrukturen helt og holdent til skyleverandøren? spør han.
Infrastructure as a Service (IaaS), norsk: infrastruktur som en tjeneste. Du overlater all befatning med maskinvare til skyleverandøren. Med IaaS blir funksjonaliteten i maskinvaren tilgjengelig som en tjeneste. Du kan opprette, rekonfigurere, endre størrelse og flytte på et øyeblikk.
Platform as a Service (PaaS), norsk: plattform som en tjeneste. En plattform for bygging og levering av applikasjoner på web. Utviklerne kan jobbe uten å måtte tenke på oppdateringer, operativsystemer, lastbalansering osv. Serverless – «uten server» – blir også brukt med PaaS. Her er serverne og all serverstyring helt skjult for utviklerne.
Software as a Service (SaaS), norsk: programvare som en tjeneste. Programvare/applikasjoner som Salesforce, Office 365, 24SevenOffice, Dropbox og Mailchimp er eksempler på SaaS-produkter. Brukerne levner ikke maskinvare, oppdateringer og utvidelser en tanke. Så lenge de er koblet til nettet, kan de bruke programvaren.